Айрим давлат корхоналарида бўш ўринлари бўла туриб, мавжуд ўринларни асоссиз равишда бермаслик ва ишга қабул қилишни рад этиш ҳолатлари учраб туради. Бундай ҳолларда қонунчиликда нималар назарда тутилган?
"Маъмурий жавобгарлик тўғрисида"ги Кодексга кўра, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг давлат қўшимча кафолатларни таъминлайдиган шахсларни ишга жойлаштириш учун иш ўринларининг энг кам сонини яратишга доир қарорларини бажармаслик —
мансабдор шахсларга БҲМнинг ўн бараваридан йигирма бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Маҳаллий меҳнат органлари томонидан корхоналар, муассасалар ва ташкилотларга ишга юборилган шахсларни ишга қабул қилишни бўш иш ўринлари (вакант лавозимлар) мавжуд бўлгани ҳолда асоссиз равишда рад этиш, шунингдек, иш ўринларининг белгиланган энг кам сони ҳисобидан иш ўринларига ишга жойлаштиришни асоссиз равишда рад этиш, худди шунингдек, аввал талабнома берилган, касбга тайёрлашга, қайта тайёрлашга ва малакасини оширишга юборилган шахсларни ишга қабул қилишни асоссиз равишда рад этиш:
- мансабдор шахсларга БҲМнинг ўн бараваридан йигирма бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу модданинг биринчи ва иккинчи қисмларида назарда тутилган ҳуқуқбузарликларни маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такроран содир этиш;
- мансабдор шахсларга БҲМнинг йигирма бараваридан ўттиз бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.