© Фото: hudud24.uzҚозоғистон Сенати депутатлари 28 март куни бўлиб ўтган палата ялпи мажлисида Қозоғистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари ўртасида фуқароларнинг ўзаро саёҳатлари шартлари тўғрисидаги битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги баённомани ратификация қилди ҳамда имзолаш учун президентга юборди. Бу ҳақда Zakon.kz нашри хабар бермоқда.
Ҳужжатга кўра, ҳар икки давлат ўз фуқароларининг бир бирининг ҳудудида вақтинчалик рўйхатдан ўтмасдан бўлиш муддатини 5 кундан 30 кунгача оширилади.
Агар бир давлат фуқаросининг иккинчи давлат ҳудудида бўлиш муддати 30 кундан ортиқ бўлса, бу фуқаро ўзи бўлиб турган давлатнинг ваколатли органларидан вақтинчалик яшаш (вақтинчалик рўйхатдан ўтиш) учун рухсатнома олиши шарт.
Бунда қайд этилишича, ушбу баённома ратификация қилинган тақдирда уни амалга ошириш салбий ижтимоий-иқтисодий ва ҳуқуқий оқибатлар келтириб чиқармайди.
Марказий Америкада жойлашган Белиз Ўзбекистон билан дипломатик алоқалар ўрнатган 147-давлат бўлди.