Президент томонидан имзоланган Қонун (ЎРҚ-890, 27.12.2023 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар ва қўшимча киритилди
“Оилавий тадбиркорлик тўғрисида”ги Қонунга киритилган ўзгартиришга кўра, юридик шахс ташкил этмаган ҳолдаги оилавий тадбиркорлик субъектларига 5 нафаргача доимий ходимни улар билан меҳнат шартномасини тузган ҳолда ёллаш ҳуқуқи берилди (илгари 3 нафаргача эди).
Шунингдек, бир оилавий корхона иштирокчисига бир вақтнинг ўзида бошқа оилавий корхона иштирокчиси бўлиш ҳуқуқи берилди.
“Божхона кодекси”га киритилган ўзгартиришга кўра, давлат ҳамда нодавлат спорт-таълим ташкилотлари томонидан ўз эҳтиёжлари учун импорт қилинадиган махсус спорт кийим-бошлари, пойабзал, спорт анжомлари, жиҳозлари ва ускуналарининг 50 фоизи учун божхона божини тўлашдан озод этиш тарзидаги имтиёзлар берилди.
“Шаҳарсозлик кодекси”га киритилган ўзгартиришга кўра, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг шаҳарсозлик фаолияти объектларини қуриш тўғрисида қарорлар қабул қилиш бўйича ваколатлари бекор қилинди.
Оилавий тадбиркорлик учун кредит олиш тартиби қандай?
Оилавий тадбиркорлик учун имтиёзли кредитни уйдан чиқмасдан онлайн олиш имкони яратилган. Айрим кредитлар учун 3-йил имтиёзли давр берилади. hudud24.uz қуйида шу ва шу каби оилавий тадбиркорлик учун кредит олиш бўйича керакли маълумотларни тақдим этади.
Оилавий тадбиркорлик учун бериладиган кредитлар ҳақида нималарни билиш муҳим? 5 та маълумот
Бугунги кунда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида йиллик 18 ёшдан ошган барча фуқароларга ва тадбиркорлик субъектларига 14 фоиз ставкада имтиёзли кредитлар ажратиб келинмоқда. Бу кредитнинг фоизи қандай, қанча муддатга берилади ва уни қандай олиш мумкин? Ҳоким ёрдамчисининг фотоҳисоботи нима? Кимларнинг аризаси рад этилади? Hudud24.uz бугун шулар ҳақида батафсил маълумот беради.