Буюк Британияда ўзбекистонлик талабалар уюшмасининг очилиш маросими бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» Ахборот агентлиги
Келтирилишича, очилиш маросимида Буюк Британиянинг Оксфорд, Кембриж, Эдинбург, Лондон Иқтисодиёт мактаби, Лондон Империал коллежи каби университетларида таҳсил олаётган ва "Эл юрт умиди" жамғармаси грантлари асосида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар иштирок этган.
Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчиси Равшан Усмонов анжуманнинг очилиш маросимидаги нутқида иштирокчиларни Ўзбекистоннинг асосий қатлами ҳисобланган ёшлар учун давлат томонидан яратилган имкониятлар ва истиқболлдаги режалар билан таништирган.
Тадбир давомида ўзбекистонлик талабалар уюшмаси етакчилари ташкилот олдида турган вазифалар ва истиқболдаги режаларга бағишланган тақдимот ўтказган. Тақдимот давомида давлат раҳбари бошчилигида мамлакатда олиб борилаётган ёшларга доир давлат сиёсатини изчил давом эттириш ва тарғиб этиш уюшма олдидаги асосий вазифа саналиши таъкидланган. Уюшма келгусида Ўзбекистоннинг бой маданий-маърифий тарихини Буюк Британияда турли тадбирлар, йиғилишлар ва давра суҳбатлари орқали оммалаштиришни ҳам мақсад қилган.
Ўзбекистонлик талабалар уюшмасининг тантанали очилиш маросимидан сўнг Буюк Британия олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган ватандош талабалар ўртасида «Заковат» интеллектуал ўйини ўтказилган.
Маълумот учун, Ўзбекистоннинг Лондондаги элчихонаси кўмагида бир гуруҳ ватандош талабалар томонидан амалга оширилаётган ушбу ташаббус Буюк Британиядаги университетларда таҳсил олаётган мамлакат ёшларини бирлаштириш, уларнинг билим олишлари учун қулай ва фаолиятнинг турли соҳаларида фаол иштирок этишлари учун универсал платформа яратишга қаратилган.
Давлат хизматчилари байрамларда совға олиши мумкинми? Муҳим 5 саволга жавоб
Аксарият учун байрам ва бошқа тадбирларнинг завқли жиҳатларидан бири совға бериш ва олиш бўлса керак.
Илк бор Ўзбекистон тарихига оид ноёб экспонатлар Британия музейларида намойиш этилади
Экспонатлар жорий йилнинг сентябрь ойида очиладиган кўргазма учун қадимий Самарқанд шаҳридан Буюк Британияга етказилади.
Ўзбекистонлик 10 мингдан ортиқ тиббиёт ходимлари Британияга ишга юборилади
Уларга 3 минг АҚШ доллари миқдорида ойлик маош тўлаш бўйича келишувга эришилди.
Россияда ўзбекистонлик мигрант одамларни ёнғиндан қутқариб қолди
“Менимча, агар 7-қаватга кўтарилиш керак бўлса, мен кўтарилган бўлардим. Ҳаммаси қандай содир бўлганини эслай олмайман. Жуда тез содир бўлди. Биз инсонмиз, бирга яшаймиз, бир-биримизга ёрдам беришимиз керак”, дейди ўзбекистонлик мигрантнинг ўзи.
Туркиядаги ўзбекистонликлар огоҳлантирилди
Улар Туркия ҳудудида кенг тарқалаётган фирибгарликларнинг навбатдаги турларидан огоҳлантирилди.