Никоҳ тузиш тартиби муайян қонунлар ва талабларга асосланади. Никоҳни тузиш учун ариза фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органларига берилади ва улар никоҳни тузишга рухсат берганидан сўнг, бир ойдан кейин амалга оширилади.
Никоҳ тузиш тартибидаги муҳим жиҳатлардан бири, агар никоҳ тузиш учун ариза берилганидан кейин бир ой ўтган бўлса, амалиётдаги икки тарафнинг шахсан қатнашиши шарт. Бу орқали никоҳ тузиш жараёни янги турмуш қуриш истаги ва жавобгарликни ҳис қилишни кафолатлайди.
Узрли сабаблар ва алоҳида ҳолатлар бўйича (масалан, ҳомиладорлик, бола туғилиши, бир тарафнинг касаллиги ва бошқалар)да никоҳ ариза берилган куннинг ўзида тузилиши мумкин. Бу ҳолларда, фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органи тезроқ қарор қабул қилиши мумкин.
Никоҳ тузиш фуқаролик ҳолати далолатномаларини давлат рўйхатидан ўтказиш учун белгиланган тартибда амалга оширилади, ва агар орган никоҳни рўйхатга олишдан бош тортса, шикоят билан бевосита судга ёки юқори турувчи органга мурожаат этиш имконияти мавжуд.
Никоҳ тузиш тартиби нафақат ҳуқуқий, балки ижтимоий ва маданий жиҳатдан ҳам муҳим аҳамиятга эга. Ушбу қоидаларнинг аниқ бўлиши, ҳар икки тарафнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга хизмат қилади.