Шавкат Мирзиёев, Владимир Путин ва Қосим-Жўмарт Тўқаев Қозоғистон орқали Ўзбекистонга Россия газини етказиб бериш жараёнига старт берди. Бу ҳақда “TASS” маълум қилди. Тадбирда Россия раҳбари эндиликда Ўзбекистон қўшимча энергия манбасига эга бўлишини, аҳоли хонадонлари ва ижтимоий аҳамиятга эга объектларни иссиқлик ва электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш кафолатланишини таъкидлаган “Қозоғистон эса шимолий ва шарқий ҳудудларни газлаштириш масаласини ҳал қилади, Россия табиий газнинг ишончли етказиб берувчиси мақомини тасдиқлайди”, — деб қўшимча қилган Путин. 6 октябрь куни Президент матбуот котиби Шерзод Асадов тижорат шартномасига кўра, Ўзбекистон ҳар йили Россиядан 2,8 миллиард кубометр газ сотиб олишини маълум қилган эди.
Россия Ўзбекистонга газ етказиб бериш ҳажмини максимал оширди
Ўзбекистон томони “Газпром”дан газ етказиб бериш ҳажмини оширишни сўраган.
Россиядан Ўзбекистонга нефт етказиб бериш ҳажми 1 млн тоннага етказилади
Бу Москвада имзоланган уч томонлама ҳужжатда қайд этилган.
Ўзбекистон Қозоғистон экспорт қиладиган буғдойнинг ярмини сотиб олди
Ўзбекистон Қозоғистондан рекорд миқдорда буғдой импорт қилди, деб хабар берди trend.az ахборот агентлиги.
Туркманистон Ўзбекистонга йилига 2 млрд куб метргача газ етказиб беради
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов Туркманистонда ОАВга берган интервьюсида газ Ўзбекистоннинг ички эҳтиёжлари учун йўналтирилишини маълум қилди.