“Фарғона сув таъминот” МЧЖ назоратчисини ҳақорат қилган шахс 10 суткага қамалди. Бу ҳақда Фарғона вилояти ИИБ ахборот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, жорий йилнинг 25 январь куни “Фарғона сув таъминот” МЧЖ Қувасой шаҳар филиали назоратчи ходими Б.С. (аёл) Чўлпон маҳалласи Кўктерак кўчаси 37-уйнинг ичимлик сувидан муддати ўтган қарздорлигини унидириш учун борган вақтида шу уйда яшовчи 1989 йилда туғилган фуқаро А.Г. уни жамоат жойида ҳақорат қилиб, жамиятда юриш-туриш қоидаларини бузган.
Мазкур ҳолат юзасидан шаҳар ИИБ томонидан А.Г.га нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддасига асосан маъмурий ҳужжатлар расмийлаштирилган ва қонуний қарор қабул қилиш учун ЖИБ Қувасой шаҳар судига юборилган.
Суди фуқаро А.Г. нисбатан юқоридаги моддага асосан 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинлади.
Майда безорилик қандай жавобгарликка сабаб бўлади?
Келтириб ўтиш керакки, майда безорилик, яъни жамоат жойларида уятли сўзлар билан сўкиниш, фуқароларга ҳақоратомуз шилқимлик қилиш ҳамда жамоат тартибини ва фуқароларнинг осойишталигини бузувчи шу каби бошқа хатти-ҳаракатларда ифодаланган жамиятда юриш-туриш қоидаларини қасддан менсимаслик БҲМнинг 5 бараваригача (1 млн 650 минг сўмгача) миқдорда жарима солишга ёки 15 суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Йил бошидан бери 10 мингдан ортиқ киши қамалди
Жиноят ишлари бўйича судлар томонидан 37 179 нафар шахсга нисбатан 29 086 та жиноят иши кўриб чиқилган.
Уй қамоғи ва озодликни чеклаш жазосига ҳукм қилинганларни масофавий назорат қилиш бутун Ўзбекистон бўйлаб жорий этилади
Уй қамоғи эҳтиёт чораси ва озодликни чеклаш жазоси қўлланилган шахсларни масофавий назорат қилиш тартибини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида ҳукумат қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Қашқадарёда экстремистик ғояларни тарғиб қилган 21 ёшли йигит қамалди
У Telegram'да 11 та канал очиб, экстремистик мазмундаги ғояларни тарғиб қилиш билан шуғулланган.
Тошкент вилоятида 13 ёшли қизни зўрлаган Миллий гвардия ходими қамалди
Бўстонлиқ туман судида Ш. Ш.га оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича суд жараёни якунланиб, суд ҳукми эълон қилинди.