Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Пахтачилик кенгаши ишчи гуруҳининг Испания пахта уруғчилиги соҳасида илғор тадқиқот институтлари ва компаниялари тажрибасини ўрганиш хамда улар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида жорий йилнинг 1-4 август кунлари шу давлатга ташриф буюрди. Ташриф доирасида инновацион уруғчилик бўйича Испаниянинг илғор компаниялари ҳисобланадиган “Eurosemillas”, “Dafisa”, “Valenzuela y Cía” раҳбарлари билан учрашилди. Учрашув чоғида испан компаниялари томонидан яратилган аномал юқори хароратларга ва сувсизликка чидамли бўлган пахта навлари экинлари билан танишилди. Хориж томони билан Пахта селекцияси, уруғчилиги ва етиштириш агротехнологиялари илмий-тадқиқот институти ва Геномика ва билинформатика маркази билан ҳамкорликда Ўзбекистон иқлимига энг тўғри келадиган ва юқори ҳосилдор бўлган пахта навларини юртимизда синовларини ўтказиш ва улар асосида махаллий навлар билан гибрид навларини яратиш ҳамда Қишлоқ хўжалиги экинлари ва уруғшунослик маркази билан ҳамкорликда пахта уруғчилик станциясини ташкил этиш юзасидан келишувларга эришилди.
Саудия Ўзбекистон ОТМлари билан ҳамкорликни кенгайтиради
Ўзбекистонлик талабаларни Саудиянинг етакчи университетларида грант асосида таълим олиш имкониятини кўпайтириш масаласи муҳокама қилинди.
Тошкентда Марказий Осиё ва Кўрфаз араб давлатлари ташқи ишлар вазирларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтмоқда
Бугун Тошкент шаҳрида «Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши» Стратегик мулоқоти ташқи ишлар вазирларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистонлик шифокор ва ҳамшираларни ишга жалб қилиш бўйича Буюк Британия компанияси билан келишув тузилди
Ўзбекистон элчихонасида Буюк Британияда хориждан юқори малакали шифокорлар ва ҳамшираларни иш билан таъминлашга ихтисослашган "Triple West Medical" рекрутинг компанияси директори Гурол Махмут билан учрашув ўтказилди.
Қозоғистон Президенти Тўқаев расмий ташриф билан Ўзбекистонга келди
Урганч халқаро аэропортида олий мартабали меҳмонни Президент Шавкат Мирзиёев шахсан кутиб олди.