Ижтимоий тармоқларда Ўзбекистонга келган хорижлик сайёҳ поездда эконом классдан VIP классга жойини ўзгаритириш учун поезд бошлиғига 15 АҚШ доллари берганлиги ҳақида хабарлар тарқалди. Унда айтилишича, турист поезд кузатувчикари( проводник) олдига бориб, 10 АҚШ долларига сотиб олган чиптасини 15 АҚШ доллари бериб, Vip классга алмаштирган. Ҳолат юзасидан “Ўзтемирйўлйўловчи” АЖ матбуот хизмати муносабат билдирди. Ушбу ҳодиса 2023 йилнинг 6 июль кунида бўлиб ўтган, 10 июль куни поезд бошлиғи мазкур ҳолат бўйича лавозимидан озод этилган. Вагон кузатувчилари стюардларга бу каби ҳодисалар қайтарилмаслиги бўйича тегишли йўриқномалар билан тушунтириш ишлари олиб борилган. “Ҳозирги кунда “Afrosiyob” электропоездларининг барчасида ишчи гуруҳ томонидан текширув амалга оширилмоқда. Бу каби ҳолатлар қайтарилмаслиги учун назорат ўрнатилган. Сизлардан эски маълумотларни тарқатмаслигингизни сўраймиз”, – дейилади муносабатда.